W wielu regionach świata, pomimo obecności dręcza pszczelego, pszczoły tworzą zrównoważone, dziko żyjące populacje. One wciąż narażane są na różne zagrożenia: patogeny, pasożyty, drapieżniki, a także głód czy skażenie środowiska. Te pszczoły chorują i umierają, ale także zdrowieją i przeżywają, a dzięki temu podtrzymują miejscową populację i rozwijają coraz lepsze przystosowania.

Pszczelarz, prowadząc Hodowlę lokalnie przystosowanych pszczół, robi to odpowiednio wybierając rodziny z najlepszych, które przeżywają. Takich pszczół nie obciąża się dodatkowo, ale współpracuje się z nimi. To bardzo proste i logiczne. Dobierasz do rozmnażania, te pszczoły, które po prostu przeżywają na Twojej pasiece, a to oznacza, że radzą sobie z lokalnymi problemami. Taka hodowla ma szereg różnych zalet - poniżej o nich, oraz o wyższości wychowu lokalnie przystosowanych matek, nad zakupem linii pochodzącymi z komercyjnych hodowli.

Wróć

Lokalnie Przystosowane Pszczoły

Rozwijanie „lokalnej genetyki” poprzez tworzenie nowych rodzin i wychów matek pszczelich na własnej pasiece, ma bardzo wiele korzyści.

Po pierwsze i najważniejsze, wybieramy spośród tych pszczół, które radzą sobie z miejscowymi problemami.            

Po drugie, obserwując i znając swoje pszczoły, możemy rozwijać te linie, które najbardziej nam odpowiadają.           

Po trzecie, mamy te pszczoły u siebie „pod ręką”, a zatem możemy prowadzić hodowlę w najodpowiedniejszym dla nas momencie - wtedy, kiedy jest optymalny pożytek i mamy do dyspozycji bardzo dużo lokalnych trutni.                   

Po czwarte, matki wychowane samodzielnie zazwyczaj nigdy nie oglądają klateczek, dzięki czemu od razu rozpoczynają czerwienie i nie zaburzamy procesu ich dojrzewania. Najczęściej od razu trafiają do nowej rodziny, będąc jeszcze w mateczniku, co zmniejsza zagrożenie niepowodzeniem związane z poddaniem nowej matki z zewnątrz. Młode matki wygryzając się w obecności pszczół zachowują idealną kondycję, są lepiej odżywione, lepiej się rozwijają, przez co dłużej żyją i wcześniej zaczynają prawidłowo czerwić.                                                                              

Po piąte, taka praktyka oszczędza Twój czas i pieniądze i jesteś dzięki niej zupełnie niezależny. W naszej pasiece, dzięki własnej hodowli, mamy do dyspozycji młode matki i bardzo dużo trutni praktycznie przez cały sezon - od wiosny, aż do późnego lata.

Z czasem, wraz z ustabilizowaniem lokalnych rodzin, Twoje pszczoły nauczą się prawidłowo oceniać kondycję matek i będą preferować zjawisko cichej wymiany. Wówczas Ty w ogóle nie będziesz musiał się angażować w ten naturalny proces, co oszczędzi sporo Twojego czasu i wysiłku. Pszczoły zrobią wszystko same za Ciebie.

Nasze doświadczenia pokazują, że lokalnie przystosowane pszczoły i wychowane z nich matki z każdym sezonem lepiej reagują na warunki w jakich bytują. Poprzez niezaburzony dobór naturalny, a także znane tylko sobie czynniki, pszczoły uczą się jak do miejscowych pożytków i klimatu dostosować tempo rozwoju i intensywność czerwienia, a także same potrafią się odpowiednio przygotować do zimowli z tylko minimalną ingerencją pszczelarza.

Pasieka Łapa

ZNAJDŹ NAS NA:

Pasieka Łapa

pasieka@pasiekalapa.pl

+48 609  457 114

WARTO WIEDZIEĆ:

 o pszczołach

 o miodzie